91-418-73-25

E-mail szkoły

Suport

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia Bożego Narodzenia

 

Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia - rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest najbardzie uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Siano pod białym obrusem, 12 dań, jedno wolne miejsce, przystrojona choinka i wyczekiwanie św. Mikołaja. Śpiewanie kolęd i pastorałek jest obok wieczerzy najważniejszym zwyczajem bożonarodzeniowym. Do najbardziej znanych kolęd zaliczamy m.in.: "Wśród nocnej ciszy", "Dzisiaj w Betlejem", "Przybieżeli do Betlejem pasterze", "Mędrcy świata", "W żłobie leży", "Bóg się rodzi" czy najpiękniejsza  "Cicha noc".Natomiast pastorałki to wesołe utwory o tematyce świątecznej, śpiewane przeważnie przez góralskich pasterzy. Najbardziej znaną pastorałką jest "Oj maluśki maluśki". Święto to jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Początki jego świętowania sięgają III wieku nasej ery, chociaż dokładna data nie jest znana.

  

 

  Boże Narodzenie w innych  krajach

 

Wielka Brytania - Wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad składa się z pieczonego indyka i płonącego puddingu. Wieczorem  w Wigilię dzieci wywieszają swoje skarpety za drzwiami, aby nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.

 

Szwecja - tradycyjna uczta składa się lufisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb, a na deser pierniczki. Nie stawia się na stole wolnego nakrycia, ale odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.

 

Grecja - Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony krzyżem. Choinki nie są powszechnie używane w Grecji,  a prezenty wręcza się 1 stycznia.

 

Francja - Święta Bożego Narodzenia pełnią bardzo ważną rolę. Francuzi wręczają sobie ręcznie robione kartki świąteczne oraz kupują prezenty. W tym kraju nie  ma Wigilii, do wspólnego obiadu siada się 25 grudnia. W ten dzień je się indyka nadziewanego kasztanami i pije się dużo szampana.