91-418-73-25

E-mail szkoły

Suport

Walentyki

Dzień Walentego 

 

Walentynki były obchodzone już w średniowieczu w Europie południowej i zachodniej. Popularyzatorem tego święta był anglik Walter Scott. Do Polski trafiły w wieku XX, zyskały popularność w latach 90 tego wieku. Patronem tego dnia jest katolicki święty, Walenty z Terni.  Największe obchody w naszym kraju odbywają się w Chełmnie (miasto w województwie kujawsko-pomorskim). 

 

Elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca. Często w tym dniu obdarowywane są sympatie podarunkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek itp.

 

Część naszego społeczeństwa krytykuje Walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i naszej tradycji. W naszym skomercjalizowanym świecie są one stałym elementem biznesowym przełamującym stagnację w handlu w okresie międzyświątecznym. Świadkowie Jehowy, społeczeństwa w krajach muzułmańskich odrzucają obchodzenie tego dnia. W naszej tradycji słowiańskiej mieliśmy w dawnych czasach Noc Kupały, Sobótkę. Zostały one zapomniane.

 

Ps. Nie dajcie się zwariować tego dnia :)