91-418-73-25

E-mail szkoły

Suport

11 listopada

11 LISTOPADA

 

W tym dniu spełnił się sen o wolnej ojczyźnie. 11 listopada 1918r. rozbrojono niemiecki garnizon w Warszawie, co stanowiło symbol uwolnienia Polski od znienawidzonej okupacji. W tym dniu w Compiegne pod Paryżem zostało podpisane zawieszenie broni między Niemcami a mocarstwami zachodnimi. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad wojskiem. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W NASZEJ SZKOLE

 

                   09.11.2015r. w naszym gimnazjum odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Tego dnia będziemy mogli przypomnieć sobię prawdę o tym, jakie były drogi Polaków do wolności, przypomnieć informacje z historii, która nas uczy, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy.

                   Polacy nigdy nie chcieli się pogodzić z utratą niepodległości, wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Ogromne nadzieje wiązali z osobą Napoleona, służąc mu w powołanych w 1797 roku Legionach Polskich. Z miłości do ojczyzny, tęsknoty i wiary w jej wskrzeszenie powstała pieśń ,,Jeszcze Polska nie zginęła”, która w 1927r. została ogłoszona oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

                    Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stały przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, inicjatywy, codziennego trudu, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej i technicznej i na apelu z tej właśnie okazji spróbujemy to przybliżyć.